Vitamiinide tarvitamise meelespea

Külmal aastaajal on keerukas tagada, et organismis ei tekiks vitamiinide ega mineraalide puudust. Kui päike paistab harvemini, alaneb organismis märkimisväärselt D-vitamiini kogus. Ilma värske aed- ja puuviljata ei saa me piisaval hulgal C-vitamiini. Paljud täidavad selle puudujäägi toidulisanditega, pidage ainult meeles, et valesti tarvitatavad ja omastatavad toidulisandid ei pruugi toimida ning võivad koguni tervisehäireid põhjustada. Mida on kõige tähtsam teada?

  • Tarvitamisaeg tasub tavapäraselt oma päevarütmi järgi kohandada, kuid ärge unustage, et mõne toidulisandi võtmisaeg võib toimet mõjutada. Olenevalt sellest, kas tarvitame vitamiine ja mineraale hommikul või õhtul, võimaldab kohaselt valitud vastav aeg rohkem kasu saada, näiteks une kvaliteeti parandada.
  • Multivitamiinide komplekse on soovituslik tarvitada koos hommikusöögiga. Aga kui inimene ei söö hommikust, siis lihtsalt päeva esimeses pooles pärast sööki. Nii saame energiat kogu päevaks ja vähendame ärritavat mõju maole. See on eriti aktuaalne, kui toode sisaldab B-grupi vitamiine või ženšenni (või muid toniseerivaid taimi).
  • Õhtul on soovitatav tarvitada kaltsiumi ja magneesiumi – mõjub lõdvestavalt ja parandab vastu ööd võetuna une kvaliteeti
  • Vitamiine ja mineraalilisandeid tuleb kindlasti võtta veega.  Isegi kui tarvitate toidulisandeid õigel ajal, ei õnnestu teil meelepärast toimet saavutada, kui joote kiirustades peale teed, kohvi, piima, mahla või muid jooke. Toidulisandite tarvitamine koos muude vedelikega avaldab pärssivat mõju ainete omastamisele. See on eriti oluline probiootikumide ning raua ja B-grupi vitamiinidega toidulisandite tarvitamisel.
  • Et immuunsüsteemi vitamiinide ja mineraalidega tugevdada, on tähtis pidada kinni järjepidevast tarvitamiskuurist. Tarvitamiskuur kestab katkematult vähemalt 3 kuud. Toidulisandeid võik eelistatult võtta iga päev samal ajal. Pärast seesugust kuuri võib teha mõnekuulise pausi ja vajaduse korral jälle korrata.
  • Mõningad toiduained võivad pärssida tarvitatavate vitamiinide või mineraalide omastamist. Toome mõne näite kokkusobimatusest, mida tasub silmas pidada. Näiteks liiga suur suhkrukogus toidus pärsib C-vitamiin omastamist. Koos raua ja probiootikumidega tuleks piima ettevaatlikult tarbida – nende tarvitamise vahele peaks jääma 2 tundi. Rauda ei või tarvitada samal ajal koos tsingiga. Magneesium ei sobi kokku kaltsiumiga. Peale selle tasuks vältida kahe rasvlahustuva vitamiini tarvitamist.

Kui võtate rohkem kui ühte toidulisandit või ravimit, tuleb uurida tarvitatavate ainete kokkusobivust.  Toidulisandite ja retseptiravimite koostoime on väga oluline, sellepärast öelge vitamiine ostes apteekrile kindlasti, milliseid ravimeid praegu võtate.

Jaga