Sagedasemad vead vitamiinide tarvitamisel

Vitamiinide tarvitamine tundub alati hea lahendus, sest nii saab organismi kõikide vajalike ainetega varustada ja me oleme erinevate haiguste suhtes vastupidavamad. Ent väga oluline on tarvitada toidulisandeid õigesti ja võtta just neid, mida teie organism tõesti vajab. Vaatleme artiklis nelja kõige sagedasemat ja suuremat viga, mida vitamiinide tarvitamisel tehakse. Loodame, et aitame neid vältida ja tervemalt elada!

Vitamiinide valesti tarvitamine

Kõige parem on vitamiinide tarvitamine läbi arutada arstiga, kes võib soovitada teha vereuuringu ja välja uurida, mida teie organism täpselt vajab. Sisetundele või teiste soovitustele tugineda ei ole parim lahendus. Võib olla vajate hoopis teistsuguseid vitamiine kui teie kolleegid või teatud soovitatud vitamiinid ei pruugi teie tarvitatavate ravimitega kokku sobida. Pealegi, võib-olla teie organismis ei olegi üldse nende ainete puudust, mille defitsiit teie lähedasel on. Aga vitamiinide üledoos võib tervisele negatiivseid tagajärgi tuua.

Pidage vitamiinide valimisel nõu arsti või apteekriga, samuti lugege tähelepanelikult läbi kasutusjuhend, kus on märgitud toidulisandi tarvitamisnäidustused ja kuuri kestus. Nendest tuleb kinni pidada. Sageli tehakse see viga, et vitamiine tarvitatakse liiga kaua. Organismil ei ole paraku reservuaare, kuhu saaks vitamiinide ja mineraalainete reserve ohutult koguda. Vitamiinide üledoosi tõttu võib tekkida hüpervitaminoos, mis põhjustab peavalu, seedehäireid, iiveldust, oksendust või kõhulahtisust.

Vale tarvitamisaeg

Paljude jaoks on vitamiinide tarvitamine päeva alguse või lõpu rituaal. Ent vitamiinide tarvitamise aeg võib mõjutada nende toimet. Mõni toidulisand võib anda rohkem energiat, sellepärast tasub seda võtta hommikul. Mõni vitamiin võib rahustavalt mõjuda, niisiis on seda parem tarvitada õhtul – nõnda väldite päeval loidust, aga öösel puhkate paremini välja. Nende väidete illustratsiooniks sobib multivitamiinide ja magneesiumi näide.

Multivitamiinidel on tihtipeale energiat andev toime (eriti kui need sisaldavad B-grupi vitamiine või eleuterokokki), sellepärast on neist kõige rohkem kasu, kui tarvitate neid päeva esimeses pooles. Ent tähtis on mitte võtta neid tühja kõhu peale, sest need võivad tekitada ärritust. Võtke oma multivitamiinidoos pärast hommikusööki.

Magneesiumi tarvitamine on soovitatav õhtuks jätta. Sel mineraalil on lihaseid lõdvestav toime, sellepärast on seda vastu ööd tarvitades võimalik kergemini uinuda ja ka une kvaliteeti parandada.

Oluline on pöörata tähelepanu ka sellele, et vitamiine on soovitatav tarvitada iga päev samal ajal. Kui soovite saavutada maksimaalse tulemuse, siis regulaarsus on väga tähtis.

Vitamiine ei võeta veega

Vitamiine võetakse alatihti sellega, mis ette juhtub – mahla, karastusjookide, kohvi, tee või koguni piimaga. See on suur viga, mis võib põhjustada vitamiinide mitteomastumist. Vitamiinid ja mineraalid avaldavad pealejoodava vedelikuga vastastikust toimet. Kõik eespool loetletud joogid võivad oma keemilise koostise tõttu vitamiinide omastamist vähendada.

Vitamiine tuleb võtta vedelikuga, mille keemiline koostis on neutraalne – tavalise toatemperatuuril veega. Sellisel moel omastuvad toidulisandid kõige efektiivsemalt.

Vitamiine kombineeritakse valesti

Vitamiinide omastumiseks on oluline ka kokkusobivus nii toiduainete kui ka teiste toidulisanditega. Toiduainetes sisalduvad ained võivad pärssida vitamiinide omastamist, näiteks tasub vältida väga magusate toiduainete ja C-vitamiini koos tarvitamist, sest söögi suur suhkrukogus takistab selle vitamiini omastamist.

Ka vitamiinid, mineraalid ja ravimid võivad üksteise omastumist ja toimet pärssida. Seega enne tarvitamist pidage arsti või apteekriga nõu, kas tarvitatavad preparaadid sobivad omavahel kokku. Omavahel kokkusobimatute toidulisandite vahele tuleb võib-olla mitmetunnine paus teha.

Jaga