Millist kasu toovad B-grupi vitamiinid?

B-rühma vitamiinid on ühed tähtsamad vitamiinid, mis osalevad paljudes organismi protsessides ja on vajalikud närvisüsteemi tervise toetuseks. Selle vitamiinigrupi moodustavad 8 vitamiini:

  • B1-vitamiin ehk tiamiin.
  • B2-vitamiin ehk riboflaviin.
  • B3-vitamiin ehk niatsiin.
  • B5-vitamiin ehk pantoteenhape.
  • B6-vitamiin.
  • B7-vitamiin ehk biotiin.
  • B9-vitamiin ehk foolhape.
  • B12-vitamiin ehk kobalamiin.

B-grupi vitamiinide puudus võib väljenduda kiire väsimise, sagedase peavalu või migreeni, kõrgendatud ärrituvuse, lihastõmbluste ja -tuimuse, nõrgenenud mälu, kehvveresuse, naha- ja limaskestakahjustuste ning seedehäiretena.

Millist kasu annavad B-grupi vitamiinid?

B1-vitamiin osaleb süsivesikute ainevahetuses, edastab lihastele närviimpulsse, taastab suure koormuse järel närvisüsteemi, aitab stressi ja rahutusega toime tulla ning soodustab normaalset kasvu, viljakust ja laktatsiooni.

B2-vitamiin osaleb mitmesugustes organismi ainevahetusprotsessides: aminohapete ja valkude ainevahetuses ja tootmises, punaste vereliblede moodustumises ja nende hapnikuringluses, luuüdi töös ning antikehade tootmises. Riboflaviin on vajalik ka immuunsüsteemile ja kilpnäärme normaalsele talitlusele, see aitab seljatada migreenivalud ning hoiab naha, küüned ja juuksed tervena.

B3-vitamiin ehk niatsiin on vajalik närvisüsteem tööks, väsimuse peletamiseks, ainevahetuseks, südame ja veresoonte talitluseks ning naha seisukorra toetamiseks. Koos B1-, B2-, B5– ja B6-vitamiiniga osaleb see energia tootmises toidus sisalduvatest süsivesikutest ja valkudest.

B5-vitamiin on antioksüdant, mis osaleb valkude, süsivesikute ja rasvade ainevahetuses ning mürkide väljutamises organismist, aitab haavadel kiiremini paraneda ja alandab veres kahjuliku kolesterooli taset. Pantoteenhape kannab hoolt ka tervete juuste ja nende kasvu eest.

B6-vitamiin on oluline närvisüsteemi normaalseks talitluseks, organismi vastupanuvõime toetamiseks infektsioonide eest ja naissuguhormoonide tasakaalus hoidmiseks. Ühtlasi osaleb see valkude, aminohapete ja rasvade ainevahetuses, insuliini tootmises ning vererakkude moodustumises.

B7-vitamiini ehk biotiini tuntakse kõige paremini iluvitamiinina, mis hoiab juuksed kaunina ja naha tervena. Ent see vitamiin on oluline ka süsivesikute ja rasvade ainevahetusprotsesside ning vereloome jaoks, samuti reguleerib higinäärmete tööd.

B9-vitamiin on ülioluline organismi normaalseks kasvuks ja arenemiseks. Ühtlasi on see vajalik uute rakkude moodustumiseks ja DNA tootmiseks. Osaleb ainevahetuses. Nende omaduste pärast määratakse foolhapet sageli rasedusperioodil. B9-vitamiin on vajalik ka aju funktsioneerimise ja emotsionaalse tervise jaoks. Hoiab mao ja soolestiku korras.

B12-vitamiin on koensüüm, mida on vaja närvisüsteemi normaalseks tööks – see mõjub positiivselt meeleolule ja võib aidata depressiooni sümptomeid leevendada. Samuti on see tähtis aju tervise jaoks, sest aitab parandada mälu ja ära hoida neuronite kadu. Ühtlasi võib kobalamiin energiat anda. Toetab südame talitlust ning on vajalik erütrotsüütide moodustumiseks ja DNA sünteesiks.

Millistest allikatest saab B-grupi vitamiine?B1-vitamiini leidub teraviljas, pähklites, ubades, spinatis, kapsas, nisuidudes, suvikõrvitsas, lambalihas, sparglis ja rooskapsas.

Jaga