Meie organism on nutikas. See annab erinevatel viisidel teada, kui miski on viltu – valu, muutused välimuses ja energiapuudus on märgid, mis kutsuvad üles oma tervisele tähelepanu pöörama. Organismi kõige selgemale signaalile valule reageerime me kõige kiiremini. Aga vitamiinipuudus ei pruugi nii agressiivselt väljenduda. Räägime artiklis kõige selgematest sümptomitest, kuidas organism vitamiinipuudusest teada annab
Nahk on meie suurim elund, sellepärast võime siin vitamiinipuudust kõige kiiremini täheldada. See väljendub naha kuivuse või ketendamisena, tundlikkuse, vistrike või põhjuseta tekkinud sinikatena. Tavapäraselt kipume naha kuivust ja ketendamist lahendama väliste vahendite – kreemide ja salvidega. See aitab sümptomeid vähendada, kuid naha seisundi eest tasub hoolt kanda seestpoolt, tarvitades naha jaoks loodud toidulisandeid.
Seda probleemi täheldavad enamasti naised. Kui spetsiaalsed küünetugevduslakid või -õlid ei aita murenevaid küüsi tugevdada, on süüdi vitamiinipuudus. Sellest probleemist võib kõneleda ka kahvatunud või tuhmunud küüneplaat ning mitmesugused laigud ja triibud küüntel. Küünte seisukorda saab parandada toidulisanditega, mis sisaldavad A-, C-, D- ja E-vitamiini, kaltsiumi, tsinki, biotiini, seleeni, räni ja rauda.
Juuste minimaalne väljalangemine on normaalne, ent kui pärast kammimist jääb pihku hulk juukseid või vanni põhi on pärast peapesu karvu täis, on see organismi poolt selge märk, et vitamiinidest on puudus. Juuste seisundi halvenemine võib väljenduda ka juuste lõhenemise, peanaha ketenduse, lööbe või sügelusena. Peanaha ärritust võivad põhjustada juuksehooldustooted, kuid kui nende väljavahetamisel jäävad probleemid alles, siis otsige peanaha tervist ja juuste ilu toetavate vitamiinide ja mineraalide kompleksi.
Paljud veedavad kogu tööpäeva arvuti taga, ei anna silmadele puhkust ega varusta organismi naturaalselt silmade tervise jaoks vajalike vitamiinidega. Kui täheldate, et kissitate aina sagedamini silmi, ei tunne eemalt kolleegi ära, silmad on rähma täis või ereda valguse suhtes tundlikud, punetavad või sügelevad, siis silmad annavad märku, et teil on E- ja A-vitamiini (beetakaroteeni), luteiini, zeaksantiini, tsingi ja oomega-3-rasvhapete puudus.
Öeldakse: keelele tekkinud punn tähendab, et keegi räägib meid taga. Raske öelda, kui palju selles ütluses tõtt peitub, kuid meditsiin võib anda kergemini põhistatava seletuse – punn keelel võib olla märk vitamiinipuudusest. Muud suuõõne märgid, mis võivad viidata vitamiinipuudusele: keelekatt või selle muutunud värvus, veritsevad igemed, tundlikud hambad, halb hingeõhk.
Kiire elutempo, ebakvaliteetne puhkus ja stress võivad põhjustada väsimust, kuid väsimus võib olla ka märk, et organismil on vitamiinidest ja mineraalidest puudus. Unetus, ärrituvus, apaatia, kadunud isu või haistmismeel võivad samuti viidata vitamiinidefitsiidile. Kui püüate enda eest hoolt kanda, siis tarvitage väsimuse ja ärrituvuse vastu võitlemiseks B-rühma vitamiine, eriti B1-, B6-, B12-, samuti A- ja C-vitamiini, magneesiumi ja tsinki.
Vitamiinivaegus võib lisaks põhjustada selliseid hädasid nagu kõhukinnisus, iiveldus ja toitainete kehv omastus. Niisiis kui teid vaevavad seedehäired, peaksite lisaks oma toidulaua üle vaatamisele ka arstiga nõu pidama, et leida probleemile parim lahendusvariant – vajalikud vitamiinid, mineraalid või ravimid.