Kuidas vitamiine ja mineraale kombineerida?

Me soovime tugevat immuunsust, head nägemist, ilusat nahka ja terveid küüsi. Iga vajaduse rahuldamiseks on võimalik leida eraldi vitamiinid ja mineraalid. Ent kõikide ostmine ja korraga tarvitamine ei pruugi olla hea mõte. Toidulisandid ei pruugi omavahel kokku sobida, näiteks need võivad sisaldada suures annuses sama vitamiini, sellepärast võib organismi koguneda liigne kogus, mille tagajärjel võivad ilmneda tervisehäired. Samuti võib erinevate toidulisandite koostises olla vitamiine või mineraale, mis pärsivad üksteise omastamist. Kuidas seda kõike teada? Kõige parem on pidada nõu arsti või apteekriga. Selles artiklis jagame vitamiinide ja mineraalide peamisi kombineerimisreegleid.

Tuleb eristada vees ja rasvas lahustuvaid vitamiinigruppe

Enne kui rääkida vitamiinikooslustest, peate olema teadlik neist kahest vitamiinigrupist ja nende omavahelistest erinevustest. Nimetus reedab, et ühed vitamiinid lahustuvad vees, teised rasvas. Mida see tähendab?

Vesilahustuvad vitamiinid ei akumuleeru kehas – organismis väljutab nende ülejäägi uriiniga. Sellesse vitamiinigruppi kuuluvad vitamiinid C, B1, B2, B3, B5, B6, B12, H (biotiin) ja PP (niatsiin), foolhape, pantoteenhape.

Rasvlahustuvad vitamiinid võivad koguneda rasvkoesse ja maksa. Nende vitamiinide liigne hulk organismis võib tervisele väga kahjulik olla. Sellepärast ei ole soovitatav tarvitada samal ajal mitut liiki rasvlahustuvaid vitamiine.

Rasvlahustuvad on A-, E- ja D-vitamiin. K. Neid ei ole soovitatav tarvitada tühja kõhuga. Nende parim vorm on õlikapslid või -tilgad. Kui tarvitada neid vitamiine tableti kujul, omastab organism neid märkimisväärselt vähem.

Mida tuleb teada toidulisandites sisalduvate mineraalide kokkusobivusest?

Toidulisandid sisaldavad tihtipeale vitamiine ja mineraale. Kui tarvitate ainult ühte toidulisandit, ei pea te millegi pärast muretsema – kõik ained on kooskõlas. Ent kui peate tarvitama mitut sorti toidulisandeid, tasub teada kokkusobimatute mineraalainete koosluseid ja vältida nende koos tarvitamist, näiteks:

  • Palju magneesiumi sisaldavaid toidulisandeid ei tohiks tarvitada koos kaltsiumiga, sest kaltsium segab organismil magneesiumi omastamast. Kui organismis on nende kahe aine puudus, jätke mineraalide tarvitamise vahele mõnetunnine paus.
  • Soolestiku töö tõhustamiseks ette nähtud rohke kiudainesisaldusega toidulisandid võivad takistada mineraalide (näiteks tsingi, kaltsiumi või magneesiumi) omastamist. Neidki preparaate soovitatakse tarvitada eraldi, pidades võtmise vahel vahet.

Aga mineraalid ja vitamiinid ei pruugi üksteist sugugi häirida. On koosluseid, mis mõjuvad üksteisele positiivselt ja aitavad organismil vajalikke aineid omastada, näiteks:

  • D-vitamiin aitab kaltsiumi omastada;
  • magneesiumi ja B-grupi vitamiinide kooslus parandab efektiivsemalt närvisüsteemi tööd;
  • rauda on soovitatav tarvitada koos vasega, sest üksnes raua tarvitamine väljutab vaske ja organismis võib tekkida selle puudus;
  • raua imendumist soodustab C-vitamiin.

Kuidas vitamiine õigesti kombineerida?

Tõime artiklis välja kõigest mõne näite vitamiinide ja mineraalide ühitamisest. Kõike oleks toidulisandite valimisel raske loetleda ja meelde jätta. Seepärast eelistage vitamiinide kombineerimisel tootjat, mille eri tooteid saab omavahel ühitada. Pidage oma organismi vajaduste küsimuses julgelt arsti või apteekriga nõu. Tervisespetsialistid teavad vitamiinide ja mineraalide kombineerimise reegleid, seega saavad aidata valimisel ja määrata õige tarvitamise.

Jaga