KKK

Kas ja kes vajab vitamiinide ja mineraalide toidulisandeid?

Kas te tarvitate iga päev 7–10 portsjonit puu- ja aedvilja? Alates 2014. aastast on täiskasvanud naistel ja meestel uute toitumissuuniste järgi soovitatav süüa 7–10 portsjonit puu- ja aedvilja päevas. Paljud ei söö kindlasti nii palju. Toitainete tähtsaim allikas on kahtlemata meie igapäevane toit. Ent kas võime tänapäeval olla kindlad, et saame toidust kätte kõik vajalikud ained? Uuringutest nähtub, et suurema osa leedulaste menüü ei ole täisväärtuslik ning toidu valimisel mõtleme pigem hinnale kui kvaliteedile ja tervisele. Igapäevasel toidulaual on liiga vähe kiudaineid, puu- ja aedvilju ning liiga palju suhkrut ja küllastunud rasvu. Vitamiinivajadus võib kasvada stressi, puuduliku toitumise, kahjulike harjumuste, aktiivse sportimise, teatud haiguste põdemise, lapseootuse ja imetamise pärast. Talvel ja varakevadel peab organism keskkonnateguritega (eriti külma, niiskuse, tuule ja mitmesuguste infektsioonhaigustega) enam võitlema. Meil ei ole võimalik peitu pugeda, sellepärast peame oma keha kuidagi tugevdama.
Mõningaid vitamiine on soovitatav täiendavalt tarvitada:
1) rasestumist plaanivatel, lapseootel ja rinnaga toitvatel naistel;
2) naistel menopausijärgsel ajal;
3) taimetoitlastel ja veganitel;
4) alkoholisõltlastel (B-grupi vitamiinid), toitainete imendumise häirete korral peensooles, pärast maooperatsioone ja teatud haiguste põdemise korral.

Mis on mineraalid ja miks neid vaja on?

Mineraalid on üliolulised toitained, mis „saavad suurepäraselt läbi“ vitamiinidega ja tagavad organismi normaalse funktsioneerimise. Mineraalid on üks luude, hammaste, lihaste, vere, kudede ja närvirakkude peamisi koosteosi. Mineraale leidub erinevates toiduainetes – lihas, helvestes, aedviljades, puuviljades, pähklites, piimatoodetes. Samuti võib mineraale saada toidulisanditest. Mineraalid jaotatakse kahte rühma: Makromineraalid (naatrium, sool (naatriumkloriid), kaalium, kaltsium, fosfor, magneesium, väävel). Neid mineraale vajab inimese organism üpris suures koguses. Mikroelemendid (raud, tsink, jood, seleen, vask, mangaan, fluoriid, kroom, molübdeen). Neid mineraale on organismil vaja märksa väiksemas koguses.

Mis on vitamiinid ja mille poolest need kasulikud on?

Üks tähtsamaid tegureid organismi talitluse turgutamisel on vitamiinid – bioaktiivsete orgaaniliste ühendite grupp. Need liigitatakse asendamatuks osaks toitumisest. Vitamiinid jõuavad organismi enamjaolt toiduga. Vitamiinid osalevad ainevahetuse reguleerimisprotsessides – mõjutavad toitainete omastamist, kannavad hoolt rakkude normaalse kasvu ja organismi arengu eest. Elusorganismis nimetatakse paljude reaktsioonide katalüsaatoreid ensüümideks. Et vitamiinid on ensüümide peamine koosteosa, siis just nendest sõltub ensüümide normaalne talitlus ja aktiivsus. Mõne vitamiini puudus või vähesus viib ainevahetushäireteni.

Ega ma vitamiinidega üle pinguta?

LIVOLi vitamiinitoodete koostisosade kogused on harmooniliselt kohandatud eri vanuses ja soost inimeste vajaduste järgi ning jäävad soovitusliku päevanormi lähedusse, sellepärast võite kindel olla, et saate ohutu ja adekvaatse normi.
Mis tahes organismile kasulike vitamiinide soovituslikku päevanormi ei tohiks ületada. Endast lugupidav tootja märgib vitamiinide koguse alati milligrammides (mg) ja VTV (võrdleva toiteväärtuse, ingl RMV) protsentides. Profülaktikaks soovitatakse kasutada üksnes VTV või isegi vähem, sest mingil määral vitamiine saate niikuinii toidust. Välja arvatud D-vitamiini – seda on meil vaja tunduvalt rohkem.

Kuidas keha vitamiine omastab?

Uudse EC-tootmistehnoloogia abil kaetakse LIVOL MULTI toodete koostisosad spetsiaalse kihiga, mis garanteerib vitamiinide ja mineraalainete omastamise ning füsioloogilise toime. Ained vabanevad seedetrakti selles kohas, kus organism need kõige paremini omastab.
EC-TEHNOLOOGIA EELISED:
• kaitseb koostisaineid mao happelise keskkonna mõju eest;
• ained vabanevad seedekulglas liikudes järk-järgult seal, kus vaja, tänu millele need ei lagune tee peal, vaid omastatakse maksimaalselt;
• kaitseb magu ärrituse eest. See on eriti aktuaalne neile, kellel on tundlik magu.

Kus tooted valmistatakse?

LIVOLi multivitamiinid valmivad aastast 1959 Taanis. Leedus olid need kõige esimesed multivitamiinid, mis pälvisid 20 aasta eest tarbija usalduse, mis kestab tänase päevani.

Kas vastab tõele, et kevadel on kõikidel vitamiinipuudus, ja sellepärast tuleb neid täiendavalt võtta?

Vitamiinid osalevad tähtsates keemilistes reaktsioonides, mis inimese organismis toimuvad, sellepärast tuleb neid toidust saada aasta ringi (mitte üksnes kevadel). Organism ei suuda neid aineid ise piisavalt toota ja mõne aine varud on nii väikesed, et hüpovitaminoosi esimesed tunnused annavad endast märku juba nädala pärast.

D-vitamiin on üks tähtsamaid. Kuidas aru saada, et organismil on seda vajaka?

See vitamiin aitab toetada inimorganismi elulisi funktsioone. Meie organism toodab D-vitamiini päikesekiirguse mõjul, kuid paljud inimesed väldivad aina enam päikest, kartes nahavähki, kortse või vananemislaike. See tähendab, et D-vitamiini puudus muutub veel aktuaalsemaks.
Kas organismil on seda olulist vitamiini piisavalt, saab teada vereuuringu abil – tehakse kindlaks D-vitamiini (25-OH) kogus, mis on kogu D-vitamiini reservi peamine vorm.

Mul on probleeme vitamiinide allaneelamisega. Mida teha?

Orkla Care algatas uuringu, et leida parima kujuga tablett, mida on kergem alla neelata. Pöörduti tagasi looduse poole ja töötati välja mandlikujuline tablett „Perfect tablet“, mida on kergem neelata kui ümmargust või piklikku tabletti. Tableti uus vorm on kontrollitud Taani Tehnoloogiainstituudis. LIVOL MULTI vitamiiniperes valmistatakse koguni nelja toote tabletid mandlikujulisena: LIVOL MULTI kogu perele (90 tabletti), LIVOL MULTI Herba ja Herba 50+ (100 tabletti) ning LIVOL MULTI täiskasvanutele 50+ (60 tabletti).

Millele vitamiinide valikul tähelepanu pöörata?

Tasub eelistada komplekse, kuhu kuuluvad peale vitamiinide ka mineraalained, sest organismil on sageli puudus erinevatest mikroelementidest. Igal tootel on erinev koostis ja erinevad kogused. Suure hulga toodete seast valides on kõige tähtsam pidada silmas koostist – vitamiinid, mille VTV (ingl RMV) on 20–30%, toovad vähe kasu, pigem tasub eelistada 50–100% tooteid. Ideaalne, kui tooted on loodud iga indiviidi (olenevalt soost ja vanusest) vajaduste järgi – meestele, naistele, lastele, teismelistele, eakatele jm. LIVOL MULTI vitamiinid on sellised.